Foto România a câștigat Campionatul European de Taekwon-do ITF de la Cluj-Napoca

România a câștigat Campionatul European de Taekwon-do ITF de la Cluj-Napoca
| Foto: Sorin Bajan - Federatia Romana de Taekwon-do ITF

România s-a clasat pe locul I între cele 30 de naţiuni participante la Campionatul European de Taekwon-do ITF desfăşurat la Cluj-Napoca.

Potrivit Ministerului Sportului, România a obţinut 10 medalii de aur, 9 de argint şi 15 de bronz în competiţia desfăşurată la Cluj-Napoca.

Cu aceste rezultate, România a ocupat locul I pe naţiuni la Campionatul European de Taekwon-do ITF, desfăşurat în perioada 25-30 aprilie 2023.

De asemenea, David Mario a fost desemnat cel mai bun Junior al Europei, iar România a obţinut locul I pentru Cea mai bună echipă de seniori şi locul I în clasamentul general seniori.

• David Mario, Cel mai bun Junior al Europei!