Clujenii cer redeschiderea Bazinului SUN din Grigorescu
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 13:00
- Administraţie
- Ascultă știrea
Clujenii au lansat o petiție pentru redeschiderea Bazinului Olimpic Grigorescu din Cluj-Napoca.
"Subsemnații, cetățeni ai municipiului Cluj-Napoca, solicităm Primăriei Cluj-Napoca redeschiderea Bazinului Olimpic din cartierul Grigorescu — o infrastructură esențială pentru sănătatea, educația și dezvoltarea sportivă a comunității.
Bazinul, de dimensiuni olimpice, este închis pentru public din decembrie 2024, oficial pentru revizia anuală, fără ca o dată clară de redeschidere să fie comunicată până în prezent.
Înainte de închidere, era singurul bazin din oraș care oferea acces publicului larg pe întreaga durată a programului. De asemenea, reprezenta un centru activ de formare, unde se desfășurau cursuri de inițiere pentru copii, antrenamente de performanță și programe gratuite pentru elevi, în cadrul proiectului „Ora de sport altfel”. Pentru mulți copii, aici a fost locul unde au învățat să înoate – o abilitate esențială pentru siguranța lor.
În prezent, infrastructura bazinelor din Cluj-Napoca este insuficientă raportat la cererea populației, iar lipsa acestui bazin accentuează presiunea asupra facilităților existente. Deși există planuri pentru construirea unui AquaPark, acestea sunt încă în stadii incipiente. Până la concretizarea lor, este regretabil ca o bază sportivă funcțională să rămână nefolosită.
Redeschiderea bazinului ar avea beneficii imediate: ar susține sportul de masă și un stil de viață sănătos, ar contribui la educația pentru prevenirea înecului, ar sprijini dezvoltarea copiilor prin îmbunătățirea coordonării, disciplinei și perseverenței și ar încuraja performanța sportivă. În același timp, ar contribui la reducerea riscului de boli cronice și, implicit, la scăderea presiunii asupra sistemului de sănătate.
Solicităm demararea de urgență a măsurilor necesare pentru redeschiderea Bazinului Olimpic Grigorescu, transparență privind calendarul lucrărilor și o administrare care să asigure funcționarea sa constantă pe tot parcursul anului", se arată în petiție.
Bazinul Olimpic Grigorescu (cunoscut drept Bazinul Sun) din Cluj-Napoca este închis publicului din decembrie 2024.. Bazinul, administrat de Regia Autonomă a Domeniului Public (RADP) Cluj-Napoca, a fost oprit inițial pentru efectuarea reviziei tehnice și a lucrărilor anuale de mentenanță. Deși utilizatorilor li s-a comunicat inițial că măsura va dura aproximativ o lună, locația a rămas închisă pe termen nedefinit fără ca autoritățile să ofere o dată clară pentru redeschidere.
Ulterior, în cadrul unei ședințe a Consiliului Local,în 2025, Dan Tarcea a explicat că întreținerea bazinului ar costa peste 700.000 de lei pe lună, în timp ce încasările sunt „de ordinul miilor de lei”. Cu alte cuvinte, investiția necesară pentru menținerea bazinului deschis nu este justificată, din punct de vedere financiar, de numărul de persoane care îl frecventează. Acest argument a stârnit nemulțumirea celor care obișnuiau să înoate la bazinul din Grigorescu, mai ales că lipsa de predictibilitate în programul de funcționare i-a făcut să caute alternative.











