Unirea Dej a învins Dinamo cu 3-0 FOTO

CS Unirea Dej a reuşit să învingă cu scorul de 3-0 formaţia Dinamo Bucureşti. Partida a contat pentru etapa a 5-a a Diviziei A1 la volei masculin.

Dejenii au început perfect partida şi după numai câteva secunde de joc tabela de marcaj indica 3-0. Dinamoviştii au reuşit să egaleze la 3 şi mai mult decât atât, au preluat frâiele meciului (4-6, 8-9). Dascălu, căpitanul formaţiei uniriste a punctat pentru 12-9, iar dejenii s-au dezlănţuit (14-11, 16-13, 18-13). Setul a fost câştigat de gazde, scor 25-16.

Actul secund a fost mai mult echilibrat. Tot gazdele au început mai bine (3-0), însă voleibaliştii din Bucureşti au revenit (7-10, 9-12, 14-17) şi au fost la un pas de a se impune în setul doi. Deşi erau conduşi cu 3 puncte (19-21), dejenii au revenit fabulos (22-22, 24-23) şi au câştigat runda cu 26-24.

Cu moralul la pământ, "câinii roşii" şi-au pierdut încrederea în forţele lor (5-3, 6-4, 10-8). Elevii lui Victor Lazăr şi-au făcut jocul (15-12, 18-15), au dominat setul (20-17, 22-18) şi au câştigat runda cu 25-20 şi meciul cu 3-0.

"E o victorie frumoasă, e o victorie contra echipei cu care ne-am bătut pentru medalia de bronz şi care atunci ne-a învins. A fost un meci în care am arătat în sfârşit mai aproape de ceea ce îmi doresc eu să arate echipa noastră. Dinamo este o echipă cu jucători de mare valoare şi a fost o victorie muncită şi trăită la maxim", a declarat pentru ziuadecj.ro Victor Lazăr, antrenorul Unirii Dej.