Rusia declară persona non grata gerantul interimar al Consulatului României din Sankt Petersburg
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 17:13
- Stiri Externe
- Ascultă știrea
Ministerul Afacerilor Externe a anunțat joi că gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg a fost declarat persona non grata de către autoritățile ruse, iar partea rusă a decis retragerea consimțământului pentru funcționarea postului consular.
Potrivit MAE, decizia a fost comunicată ambasadorului României în Federația Rusă, convocat joi după-amiază la Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse.
„Ministerul Afacerilor Externe confirmă că ambasadorul României în Federația Rusă a fost convocat în după-amiaza zilei de 25 iunie 2026 la Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse. În cadrul întrevederii partea rusă a notificat cu privire la declararea persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg, respectiv referitor la decizia părții ruse de retragere a consimțământului pentru înființarea postului consular respectiv”, a transmis MAE într-un comunicat.
Ministerul român de Externe a precizat că reacția Moscovei era anticipată și reprezintă un răspuns la măsurile adoptate de autoritățile române la finalul lunii mai.
„Așa cum Ministerul Afacerilor Externe a comunicat de la bun început, reacția părții ruse era previzibilă”, a subliniat instituția.
MAE a reamintit că, la 29 mai 2026, România a declarat persona non grata consulul general al Federației Ruse la Constanța și a dispus închiderea Consulatului General al Federației Ruse din oraș, după prăbușirea unei drone rusești în municipiul Galați. Incidentul s-a soldat cu răniți și pagube materiale.











