Alin Tișe, după ce Guvernul Veștea a picat: „Un dezastru absolut. O țară disperată și politicieni care încă speră că ajung ei la ciolan”
- Scris de Sergiu Vlăgea
- azi, 10:26
- Politica
- Ascultă știrea
Președintele Consiliului Județean Cluj a reacționat după ce Guvernul propus de Adrian Vestea a picat la votul de investire din Parlament, intrunind doar 189 de voturi „pentru” din cele 233 necesare.
Liderul CJ Cluj critică dur Partidul Național Liberal pentru decizia de a nu susține guvernul Veștea și pentru că vrea să intre în opoziție.
„Pohta ce-au pohtit! Veselie mare la PNL! Țara nu are guvern! Un dezastru absolut. O țară disperată și politicieni veseli/țâfnoși, care încă speră că ajung ei la ciolan.
PNL își atinge visul în sfârșit: poate intra în opoziție, așa cum și-a dorit. În același timp, PNL va putea vota guvernul PSD. Exact așa cum ne tot spun de câteva zile la televizor „greii partidului”, incompetenți și fără voturi.
Pentru asta am muncit în țară și am luptat politic pentru voturi, noi liberalii? Ca să votăm guvernul PSD și să stăm în opoziție? Primarii și președinții de Consilii Județene PNL, cei care aduc voturi și câștigă alegeri, vor fi cu siguranță încântați că acum putem rămâne în opoziție. Mai ales că alegerile locale se apropie…
Bravo, PNL! O performanță rară: să fii și la putere, și în opoziție, în același timp. Timpul nu ne va ierta.
PS: PSD a spus public că nu va vota un guvern PNL-UDMR. Țara are nevoie de Guvern urgent!”,a transmis Alin Tișe.











