În plină criză politică, Nicușor Dan a venit la Cluj-Napoca. Ce a declarat președintele României

În plină criză politică, Nicușor Dan a venit la Cluj-Napoca. Ce a declarat președintele României
| Foto: news.ro

Preşedintele Nicuşor Dan, care se află în drum spre Polonia unde va participa la Summitul Flancului Estic, s-a oprit, miercuri seară, la Cluj-Napoca, pentru a participa la o cină cu organizatorii Techsylvania.

"Sunt în drum către Polonia. Mâine o să fie o întâlnire a Summitului Flancului Estic şi e important pentru România pentru că e vorba despre protecţia faţă de drone şi faţă de ameninţări în general pentru România din partea Rusiei şi e important pentru noi să subliniem că trebuie să aducem capabilităţi şi în sud şi în special la Marea Neagră", a declarat, miercuri seară, la Cluj-Napoca, preşedintele Nicuşor Dan, potrivit news.ro.

Acesta a explicat pentru ce s-a oprit la Cluj-Napoca. "Şi, dacă era în drum, am fost invitat şi m-am oprit la o cină cu organizatorii de la Techsylvania", a precizat preşedintele.

Jurnaliștii l-au întrebat pe șeful statului despre consultările pentru formarea Guvernului

„Legat de desemnarea premierului am avut, după cum știți, o rundă de discuții ieri și s-a concluzionat că o să avem o guvernare pro-occidentală, minoritară, și acum partidele sunt în perioada în care și-au asumat că vin cu condițiile pentru a susține, fără a face parte din guvern, a susține guvernul minoritar. Cam aici suntem și sper să fie serioși, să închidem cât de curând”, a spus președintele.

Nicușor Dan a precizat că joi partidele ar trebui să aibă întâlniri între ele, iar „vineri să vină la mine cu concluzii”.

Președintele României va participa, joi, la cea de-a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), care va avea loc la Gdansk, Polonia.

Comenteaza
Maintained by Burzcast and Burzcast Media .