Rareș Bogdan îl acuză pe Ilie Bolojan de ”ipocrizie fără margini”: ”Dai vot unui pesedist, dar acum două zile ai blocat un liberal”

Rareș Bogdan îl acuză pe Ilie Bolojan de ”ipocrizie fără margini”: ”Dai vot unui pesedist, dar acum două zile ai blocat un liberal”
| Foto: colaj - ZIUA de CLUJ

Eurodeputatul Rareș Bogdan transmite faptul că Bolojan acționează ipocrit atunci când transmite că PNL va vota un guvern PSD, după ce a respins un premier PNL, iar peste o lună a trâmbițat sloganul ”fără PSD”

Europarlamentarul Rareș Bogdan, din aripa liberală a contestatarilor lui Ilie Bolojan, îi reproșează șefului de partid "ipocrizia fără margini"și îl acuză pe Bolojan de inconsecvență politică. Acesta arată că partidul condus de Bolojan este gata să voteze un guvern 'exclusiv PSD' după ce în urmă cu două zile a blocat un guvern cu 'un premier PNL, un vicepremier PNL și cinci miniștri liberali', transmite Agerpres

'Ipocrizie fără margini. Dai vot unui pesedist, dar acum două zile ai blocat un liberal. Sancționați pentru pact de guvernare cu social-democrații deoarece țara avea și are nevoie urgent de un guvern, iar noi susțineam un premier PNL, un vicepremier PNL și 5 miniștri liberali, care se angajau să continue lupta cu deficitul și să facă reforme, iar acum ce să vezi?

Bolojan și camarila slugilor anunță că PNL va vota un guvern PSD, exclusiv PSD, cu premier PSD... !!!!! Tare, nu? Pe Bolojan și pe cei ce vor vota acest guvern cine îi sancționează? Acum nu mai sunt 'salvarea țării', pericolul de 'junk' și 'stabilitatea bugetară' gargară, vorbe în vânt? Este un teatru ieftin în care marile principii doctrinare devin brusc flexibile (un fleac, i-am ciuruit) când se apropie votul', a scris Bogdan, miercuri, pe Facebook.

Europarlamentarul susține că partidul e 'în picaj' și economia 'se duce de râpă'.

'Sub pretextul unei mari responsabilități naționale se dă oxigen unui guvern minoritar exclusiv PSD, condus chiar de PSD-istul șef, cu sprijinul lui Bolojan și al neoprogresiștilor săi din PNL. Nu se urcă oficial în aceeași barcă, ca să nu-și enerveze electoratul chiar de tot, dar le ține vâslele din umbră. Acest număr de magie e doar fugă disperată de responsabilitate și strategie cinică de supraviețuire.

Partidul e în picaj, dar mândrul cârmaci e orbit de vanitate, în viteza trotinetei. Dar economia se duce de râpă din cauza găurilor din buget, a taxelor aberante și a măsurilor anti-economice promovate în ultimul an. Așa se ajunge la situația aberantă în care exact cei care se pretindeau reformatori și intransigenți livrează acum liniște legislativă exact celor pe care îi numeau adversari de neîmpăcat. Asta da coloană vertebrală', a adăugat Rareș Bogdan.

Amintim că Președintele PNL, Ilie Bolojan, i-a spus președintelui Nicușor Dan, marți, la consultări, că partidul este gata să voteze un guvern în jurul PSD sau unul format din PNL, USR și UDMR. Bolojan a declarat, după consultări, că PNL consideră că o formulă realistă prin care România poate avea într-un termen scurt un guvern învestit este o formulă care să se bazeze pe un acord politic, un pact pentru România care să fie valabil până la sfârșitul anului, în care forțele politice care înțeleg situația dificilă a țării l-ar semna.

CITEȘTE ȘI: Bolojan, după consultările cu Nicușor Dan: „PNL se angajează să dea vot de instalare unui guvern format în jurul PSD sau unul din coaliția PNL-USR-UDMR”

Comenteaza
Maintained by Burzcast and Burzcast Media .