Reacția MAE după ce Iranul a acuzat România de complicitate în războiul declanșat de SUA și Israel împotriva Iranului
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 07:50
- Politica
- Ascultă știrea
Ministerul Afacerilor Externe din România transmis o primă reacție, după ce reprezentanții de la Teheranul au acuzat țara noastră de complicitate în războiul declanșat de SUA și Israel împotriva Iranului.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a acuzat joi NATO de „complicitate” la „războiul de agresiune ilegal” declanşat împotriva Iranului de către Statele Unite şi Israel. El a făcut referire la declarațiile secretarului general NATO, Mark Rutte, care a vorbit despre ajutorul dat de Italia și România Satelor Unite în războiul declanșat împotriva Iranului.
Rutte a afirmat, de asemenea, că aeroportul din Bucureşti şi-a redus numărul zborurilor comerciale pentru a face loc avioanelor de realimentare utilizate în cadrul acestei operaţiuni şi că, în timpul conflictului, au fost efectuate între 4.000 şi 5.000 de zboruri ale avioanelor americane de pe bazele europene.
În contextul în care Guvernul României a pus la dispoziție baza aeriană din județul Constanța pentru avioanele de realimentare ale armatei americane, Teheranul acuză România de complicitate în războiul declanșat de SUA și Israel împotriva Iranului.
Reprezentanții diplomației de la București au transmis că România a făcut eforturi pentru a desescalada conflictul și a acționat potrivit acordurilor bilaterale existente cu SUA. „Reiterăm că România nu a fost parte a acestui conflict, prioritatea țării noastre fiind sprijinirea constantă a eforturilor diplomatice care au avut ca scop dezescaladarea regională și obținerea unui climat de pace și securitate în Orientul Mijlociu.
De asemenea, reamintim că decizia României la care se face referire a fost luată în contextul acordurilor bilaterale existente cu SUA. România este o țară Aliată cu responsabilități și angajamente pe care le respectă pe deplin.
Subliniem încă o dată că toate deciziile pe care România le ia în exercitarea suveranității sale sunt atent evaluate pentru a ne asigura că acestea sunt în conformitate cu prevederile Cartei ONU și cu normele relevante de drept internațional”, citează digi24.ro mesajul transmis de Ministerul Afacerilor Externe din România.











