România s-a calificat în sferturi la Universiadă, cu Pop în teren

Echipa de baschet a României a reuşit să se califice în sferturile de finală ale Universiadei de la Kazan (Rusia), după 76-67 în meciul cu Mexic. Pentru tricolori a evoluat şi Alex Pop, tânărul conducător de joc al „U" BT Mobitelco.

Conform site-ului u-mobitelco.ro, clujeanul a evoluat 26 de minute în partida cu Mexic, reuşind şapte pase decisive şi o recuperare. În grupa sa, România a acumulat patru victorii şi se află la egalitate cu Serbia. Din fiecare grupă se califică în sferturi primele două clasate.

Pop este unul dintre oamenii de bază ai selecţionatei României, el anunţându-se şi o piesă importantă în sezonul următor pentru „U" BT Mobitelco. Echipa antrenată de Dorin Pintea îl mai are pe postul de conducător de joc pe Miljan Medvedj, însă şi Branko Cuic este o soluţie pentru poziţia 1.