LIVE SCORE. ACS Poli - "U" Cluj 1-2. Gol de senzatie Max Nicu. "U" a urcat pe locul 12 - VIDEO

LIVE SCORE. ACS Poli -
Universitatea a obtinut o victorie extrem de importanta la Timisoara. Max Nicu a reusit un gol si o pasa de gol.

ACS POLI - "U" CLUJ 1-2

Marcator: Popovici 2 - Lungu 52, Max Nicu 84

ACS Poli: Nuno Claro - Belu, Mera, Şeroni (35 Scutaru), Morariju - Ov. Petre, Al. Popovici - Poparadu (78 Kneeshaw), Trandu, Fl. Nanu (66 Gorobsov) - Szekely. Antrenor: Dan Alexa.

U Cluj: V. Niculescu - Ciupe, Abrudan, Ninu, Tîrnăcop - Lungu, Cristocea (86 Menezes) - M. Nicu, Kovacs (67 Machado), Sauvadet (62 Martac) - Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja.

Arbitru: Kovacs Istvan.

VEZI GOLURILE VIDEO.

Meciul a inceput la 18.30. Arena "Dan Paltinisanu" era insorita si nepopulata. "U" a avut o galerie destul de numeroasa pe stadion. Dolha, I. Neag, Martac, Borza, Calcan, Menezes si Machado au luat loc pe banca rezervelor Universitatii.

"U" a jucat in negru complet si a avut lovitura de incepere, Timisoara a evoluat in alb.

La "U" au lipsit Boutadjine si Bucsa, suspendati.

GOL. 1-0. In minutul 2, Popovici a trecut in viteza pe langa Ninu si a sutat la coltul lung, fata sperante pentru Niculescu. Totul a plecat de la o pasa gresita a lui Abrudan, capitanul de astazi al lui"U".

In minutul 14, ocazie mare pentru "U". Lemnaru a trimis cu capul in bara.

In minutul 15 Timisoara a cerut penalty la o interventie a lui Tirnacop asupra lui Szekely.

Minutul 23. Ninu a gresit in fata lui Szekely, Trandu a ratat incredibil. "U" a pornit extrem de modest in acest meci.

In minutul 32 Lemnaru a inscris, dar dupa un hent. Golul nu a fost validat.

In minutul 35 s-a produs prima schimbare. Seroni a iesit accidentat.

Concluzii la pauza. "U" nu a stralucit, chiar daca a avut posesia in multe momente. Banatenii au parut mai motivati.

S-a reluat partida. Nicio schimbare la pauza.

In minutul 50, centrarea lui Tirnacop il lasa singur cu portarul pe Abrudan, care a sutat paralel cu poarta.

GOL. 1-1. Minutul 52. Gol Lungu, asisst Max Nicu. Reusita vine dupa o serie de actiuni periculoase ale Universitatii la poarta lui Nuno Claro. Lungu a inscris cu un sut din intoarcere, de la 10 metri.

Martac a intrat la "U", in locul lui Sauvadet. Ciupe a urcat mijlocas dreapta, Max Nicu a luat in posesie flancul stang.

Machado a intrat la Universitatea. Kovacs risca sa fie eliminat, dupa doua interventii periculoase la adversari.

Universitatea s-a retras dupa minutul 60 si este dominata. Doar Machado a mai avut o ocazie de gol, in minutul 77.

GOOOOL. 1-2. Minutul 84, gol a la Zidane marcat de Max Nicu, cu un voleu din careu.

A intrat si Menezes.

Ovidiu Petre s-a accidentat destul de serios si nu a putut continua meciul. Timisoara avea toate schimbarile facute.

Final de meci.

Victorie uriasa pentru "U", care a intors din nou rezultatul de la 0-1, exact ca etapa trecuta, cu Botosaniul. Teja a reusit sa ii motiveze pe jucatori la pauza, dupa o prima repriza slaba. Tot antrenorul a avut meritul de a-l trimite in teren pe Max Nicu, care a contribuit la victorie cu un gol si o pasa de gol. Universitatea are 33 de puncte si a urcat pe locul 12 in Liga I.