Românul Carol Novak a luat medalia de aur la Jocurile Paralimpice

Eduard Carol Novak a stabilit un record mondial în proba de ciclism urmărire din cadrul Jocurilor Paralimpice de la Londra, el reuşind calificarea în finala programată tot astăzi, acolo unde a cucerit medalia de aur.

Cu timpul de 4:40.315, Edi Novak a stabilit un record mondial, iar pentru aur va lupta cu cehul Jiri Jezek, arată realitatea.net.

Eduard Novak, născut la Mircurea Ciuc, a fost campion la patinaj viteză, dar a suferit un grav accident de maşină, lucru care i-a schimbat viaţa. Eduard s-a îndreptat spre ciclism, sport la care a devenit campion mondial. În 2008 a câştigat argintul la proba de şosea. Un an mai târziu, a câştigat titlul mondial la Campionatele Mondiale din Danemarca, dar şi o medalie de argint la cursa pe şosea.