13 ani de la victoria cu Anglia. Ce spune eroul de atunci al „tricolorilor"

13 ani de la victoria cu Anglia. Ce spune eroul de atunci al „tricolorilor
În urmă cu 13 ani, respectiv pe 20 iunie 2000, România reuşea ultima mare victorie, 3-2 cu Anglia, rezultat care a coincis cu accederea „tricolorilor", în premieră, în sferturile de finală ale Campionatului European. Actualul antrenor al lui „U", Ionel Ganea, a marcat atunci din penalty, în minutul 91, golul care a adus succesul şi calificarea.

Celelalte două reuşite ale românilor le-au aparţinut lui Cristi Chivu şi Dorinel Munteanu, în timp ce pentru englezi au înscris Alan Shearer şi Michael Owen. „Nici nu mi-am dat seama cum a trecut timpul. E un meci pe care-l am în minte, nu ai cum să uiţi aşa ceva. A fost o performanţă mare pentru toată România, eu mi-am făcut doar datoria", a spus Ganea, cel care transformat penalty-ul decisiv după ce, iniţial, Dorinel Munteanu şi Adrian Mutu ezitau să-şi asume răspunderea. Iată şi echipa folosită atunci, la Charleroi, de selecţionerul Emerich Jenei: Stelea - Contra, Popescu (32, Belodedici), Filipescu, Chivu - Petrescu, Munteanu, Gâlcă (68, Roşu), Adi Ilie (74, Ganea) - Mutu, V. Moldovan.

În „sferturi", românii n-au putut ţine piept Italiei, pierzând cu 2-0 la Bruxelles, după ce Hagi lovise bara în debutul partidei. De atunci, România s-a mai calificat o singură dată la un turneu final al Campionatului European, în 2008.