Foto Alex Chipciu a oferit imaginile serii în Lituania, deşi nu a bifat niciun minut în victoria „tricolorilor”

Mircea Lucescu nu l-a introdus pe teren pe căpitanul Universităţii Cluj în meciul câștigat de „tricolori” în deplasare cu Lituania, scor 2-1. Ce a făcut Alex Chipciu după partida Lituania - România şi nu s-a văzut la TV.

Alexandru Chipciu (35 de ani) a oferit imaginile serii în Lituania, a transmis gsp.ro. Jucătorul aflat la Universitatea Cluj sub comanda lui Ioan Ovidiu Sabău nu a bifat niciun minut în victoria „tricolorilor” din deplasare, Mircea Lucescu lăsându-l pe banca de rezerve. Chipciu a jucat în meciul de sâmbătă, în deplasare cu Cipru, scor 3-0, reușind să bifeze aproximativ o jumătate de oră de joc. Chipciu l-a înlocuit atunci pe Nicușor Bancu în minutul 63 al meciului.

Nicușor Bancu, titularul de drept pe postul de fundaș stânga al naționalei României, a fost suspendat pentru meciul cu Lituania după ce a văzut cartonașul galben în minutul 41 al meciului cu Cipru. Pentru meciul cu Lituania, Mircea Lucescu a preferat să-l folosească pe postul de fundaș stânga pe Deian Sorescu, jucătorul lui Gaziantep.

Totuşi, deşi neutilizat în meciul cu Lituania de către Mircea Lucescu, Alexandru Chipciu a rămas preț de zeci de minute pe teren, în timp ce ieşieau din arenă ultimii suporteri, pentru a se antrena de unul singur, dând dovadă de maximă seriozitate. Faptul de a pune pasiune în meseria de jucător este un lucru pe care Sabău îl insuflă mereu elevilor săi de la U Cluj, aflaţi pe primul lor al Superligii.

Deși a ajuns la 35 de ani, Alexandru Chipciu a fost integralist în toate cele 12 etape din Superligă în tricoul lui U Cluj. "Trebuie să faci cu pasiune această meserie. Şi jucătorii trebuie să pună multă pasiune şi responsabilitate. Trebuie să te respecţi pe tine ca om şi pe cei care investesc în tine până la urmă. Să nu fii superficial. Nu poţi ca jucător profesionist să intri într-un meci şi să nu poţi să alergi, să nu te baţi pentru minge. Nu există aşa ceva. Motivaţia trebuie să o ai întotdeauna", a antrenorul de la "U" Cluj pentru GSP la decernarea trofeului "Antrenorul lunii"

Trupa lui Ioan Ovidiu Sabău e pe prima poziţie în clasamentul Superligii şi a acumulat 23 de puncte, având de jucat împotriva elevilor lui Dorinel Munteanu care se află pe locul 3 în campionat cu 19 puncte. Partida dintre Universitatea Cluj și Oțelul Galați se va disputa vineri, 18 octombrie, de la 21:00, pe stadionul Cluj Arena.