Argentina este prima finalistă a Campionatului Mondial 2022

| Foto: fifa.com

Sud-americanii au învins fără emoții Croația, scor 3-0, și vor juca în ultimul act al turneului din Qatar.

Argentinienii și-au respectat statutul de favoriți în prima semfinală a Campionatului Mondial și au obținut biletele pentru ultimul act al competiției. Duetul Messi-Alvarez nu le-a dat nicio șansă croaților și au reușit să aducă o victorie facilă reprezentativei sud-americane.

Atacantul lui Manchester City a obținut un penalty pe care Messi l-a transformat în minutul 34, iar cinci minute mai târziu Alvarez a majorat diferența (39) și a stabilit scorul pauzei, 2-0.

Același Alvarez a punctat din nou în actul secund, în urma unei faze superbe construite de Messi (69), iar Argentina s-a impus cu 3-0 și va juca pentru a șasea oară în finala Campionatului Mondial.

Cea de-a doua semifinală se va disputa miercuri, de la 21:00, între Franța și Maroc.