Baschetbalistele de la "U" s-au calificat în sferturile Cupei României

Baschetbalistele de la
Echipa antrenată de Dragan Petricevic s-a impus cu 60-51 (17-8, 17-19, 10-16, 16-8) pe terenul lui ICIM Arad, duminică, 8 ianuarie 2017, în manșa secundă a fazei preliminare din Cupa României.

Andra Mandache a înscris cele mai multe puncte pentru "studente" (18), urmată de Taneisha Harrison (11), Janelle Denson (10), Adrianne Ross (9), Dajana Butulija (6), Ogowumi Agunbiade (4) și Irinia Părău (2).

Pentru arădence au marcat Brankica Hadzovic (19), Ildiko Nagy (14), Jefimija Karakasevic (12), Adela Mercea ( 2), Jovana Pasic (2) și Morgan Stroman (2).

În tur, scorul a fost de 80-67 pentru "U" Cluj.

Tragerea la sorți pentru meciurile din cadrul FINAL 8 Cupa României, feminin, ediția 2016-2017, precum și desemnarea gazdei turneului final și a All Star Game, sunt programate pentru data de 10 ianuarie 2017, bătălia finală pentru trofeul competiției urmând să se desfășoare în cea de-a doua săptămână din luna februarie.

În prima zi a FINAL 8 Cupa României la feminin vor fi programate meciurile din cadrul sferturilor de finală, semifinalele vor avea avea loc a doua zi iar finala se va desfășura în cea de-a patra zi, după o pauză de 24 de ore.