Bătuţi de kazaci. „U" este la a patra înfrângere în Antalya

Bătuţi de kazaci. „U
Universitatea a jucat ieri împotriva kazacilor de la Kairat Almaty, echipă clasată pe locul trei în sezonul trecut, şi calificată în Europa League. Formaţia pregătită de fostul selecţioner al Slovaciei, Vladimir Weiss, s-a impus cu scorul de 2-1, parafând cea de-a patra înfrângere a „Şepcilor roşii" în stagiul din Turcia.

Iniţial, clujenii trebuiau să joace împotriva naţionalei Turkmenistanului, iar cei de la Kairat aveau programat un amical contra Radnicki Nis, însă situaţia s-a schimbat în cursul dimineţii de ieri, iar cele două formaţii au ajuns să joace un meci direct. Antrenorul Mihai Teja a folosit un prim „11" aşezat în sistemul 1-4-2-3-1, la fel cum a făcut şi contra sârbilor de la Radnicki (0-0), iar echipa a arătat în felul următor: Niculescu - Ciupe, Abrudan, Rada, Târnăcop - Bucşa, Kovacs - Boutadjine, Boboc, Borza - Lemnaru. Elevii lui Vladimir Weiss au deschis scorul la mijlocul primei reprize şi şi-au majorat avantajul imendiat după pauză. Înainte de golul secund al kazacilor, „U" a avut o bară, conform comentariului live-text oferit de pagina oficială a FC Kairat.

„Studenţii" au redus din diferenţă cu 15 minute înaintea finalului, prin Târnăcop, dar n-au reuşit să marcheze şi golul egalizator, suferind astfel a patra înfrângere din şase meciuri jucate în Antalya.

Conform programului oficial, „U" va mai juca un două partide până la revenirea acasă. Prima se va disputa azi, contra bulgarilor de la Lokomotiv Sofia, în timp ce sâmbătă „studenţii" vor întâlni pe FK Donji Srem, echipă nou-promovată în Superliga Serbiei.