Champions League, optimi: Juventus a eliminat Porto. Leicester produce surpriza cu Sevilla FOTO + VIDEO

Juventus s-a calificat în sferturile Uefa Champions League după ce a bătut-o cu 1-0 pe FC Porto, marți, la Torino, în manșa secundă din optimile competiției.

Campioana Italiei a marcat singurul gol al meciului către finalul primei părți, prin Dybala (42), care l-a învins fără probleme pe Casillas de la punctul cu var. Lovitura de pedeapsă a fost acordată de arbitrul român, Ovidiu Hațegan, după un henț comis de Maxi Pereira, pe care l-a eliminat.

Trupa lui Massimiliano Allegri a devenit, astfel, a cincea sfert-finalistă din actuala ediție a Uefa Champions League. În prima manșă, torinezii au câștigat cu 2-0 pe terenul lui FC Porto.

În cea de-a doua partidă a serii, Leicester City a produs surpriza în fața Sevillei, reușind să-i învingă pe spanioli cu 2-0, după ce pierduseră cu 1-2 pe Ramon Sanchez Pijuan. Căpitanul Wes Morgan a deschis scorul în minutul 27, iar Mark Albrighton l-a majorat în minutul 54. Adversara englezilor a rămas în zece oameni după eliminarea lui Samir Nasri, însă a avut un penalty în inferioritate numerică, ratat de Steven N'Zonzi.

Astăzi, de la ora 21:45, se vor stabili ultimele două formații calificate în sferturile Ligii, AS Monaco urmând să întâlnească pe propriul teren Manchester City (3-5 în tur), iar Atletico Madrid va primi vizita lui Bayer Leverkusen (4-2 în tur).

Primele șase echipe calificate în sferturi: Real Madrid, Bayern Munchen, FC Barcelona, Borussia Dortmund, Juventus și Leicester City

JUVENTUS - FC PORTO 1-0 (1-0)

A marcat: Dybala (42 - penalty)

Cartonașe galbene: Cuadrado/ Andre, Layun

Cartonaș roșu: Maxi Pereira

Juventus (4-2-3-1): Buffon (C) - D. Alves, Bonucci, Benatia (Barzagli 60), A. Sandro - Khedira, Marchisio - Cuadrado (Pjaca 46), Dybala (Rincon 78), Mandzukic - Higuain

Antrenor: Massimiliano Allegri

Porto (4-1-3-2): Casillas - M. Pereira, Felipe, I. Marcano (C), Layun - Danilo - Andre, O. Torres (Otavio 70), Brahimi (Jota 67) - F. Soares, A. Silva (Boly 46)

Antrenor: Nuno Espirito Santo

Brigadă de arbitri (România): Ovidiu Hațegan (central), Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe (tușieri), Radu Ghinguleac (arbitru de rezervă), Radu Petrescu și Sebastian Colțescu (asistenți adiționali)

Juventus Stadium, Torino, Italia

VEZI REZUMATUL VIDEO

LEICESTER CITY - SEVILLA 2-0 (1-0)

Au marcat: Wes Morgan (27), Mark Albrighton (54)

Cartonașe galbene: Schmeichel, Vardy, Ndidi, Mahrez/ Nasri, Vitolo

Cartonaș roșu: Nasri

Leicester (4-4-2): K. Schmeichel - Simpson, Morgan (C), Huth, Fuchs - Mahrez (Amartey 90), Drinkwater, Ndidi, Albrighton - Okazaki (Slimani 64), Vardy

Antrenor: Craig Shakespeare

Sevilla (3-4-3): S. Rico - G. Mercado (Ferreira 46), Pareja, Rami - Sarabia (Jovetic 46), Iborra (C), N'Zonzi, S. Escudero - Vitolo, Ben Yedder (Correa 68), Nasri

Antrenor: Jorge Sampaoli

Brigadă de arbitri (Italia): Daniele Orsato (central), Riccardo Di Fiore și Lorenzo Manganelli (tușieri), Alessandro Giallatini (arbitru de rezervă), Luca Banti și Antonio Damato (asistenți adiționali)