Chelsea învinge Steaua şi merge mai departe în Europa League, 3-1

Steaua iese din Europa League: a fost învinsă de Chelsea, 3-1 în Londra în această seară şi astfel, chiar dacă a pierdut în tur, cea care merge mai departe în următoarea etapă a competiţiei e echipa britanică.

Scorul ar fi putut fi şi mai mare dacă Torres ar fi înscris dintr-un penalty dictat de arbitru, dar mingea a lovit transversala. Scorul a fost deschis de gazde în minutul 34 prin Mata, iar cu puţin timp înainte de fluierul de sfârşit al primei reprize Steaua egalează după un corner executat de Bourceanu şi respins de Cech după o deviere a lui Pintili iar Chiricheş a înscris din apropiere.

Chelsea a revenit la conducere în minutul 59 prin Terry, care a înscris cu o lovitură de cap în colţul scurt, şi a majorat diferenţa, care a rămas şi scorul final, în minutul 72, prin Torres, la colţul lung.
Echipe:

Chelsea: Cech - Azpilicueta, Terry, Luiz, Cole - Ramires, Mikel - Oscar, Mata, Hazard - Torres (4-2-3-1)

Steaua: Tătăruşanu - Râpă, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Adi Popa, Chipciu, Tănase - Rusescu (4-2-3-1).