Corona Braşov - “U” Cluj 0-2. ”U” - două goluri și doi eliminați! VIDEO

Universitatea Cluj a învins ultima clasată, Corona Braşov, și a urcat pe locul al 9-lea.

Corona - "U" Cluj 0-2 (0-1)

Marcatori: Abrudan 18, Boutadjine 60

Corona: Dănălache - Burlacu, Forika, Istrofor, Mendizov - Dedu (62 Balint), Leonte - Manea, Miranda, Brata (18 Stănescu) - Buș. Antrenor: Daniel Bona.

"U": Veselovsky - Ciupe, Abrudan, Neag, Ninu - Bucșă, Lungu - Boutadjine, Cristocea (53 Takacs), Max Nicu (30 Calcan) - Lemnaru (80 Machado). Antrenor: Mihai Teja.

Eliminați: Calcan 43, Takacs 92

Arbitru: Paul Unimătan.

VEZI FAZELE VIDEO.

A început meciul. ”U” joacă în tricouri alb-negre, cu dungi, și șorturi albe.

Gercaliu era anunțat titular ca fundaș stânga, dar s-a accidentat la încălzire. A intrat Neag în centrul apărării, iar Ninu a devenit fundaș lateral.

”U” a cerut un penalty în minutul 8, la o pătrundere a lui Lemnaru. Clujenii sunt în atac din startul meciului.

GOOOOL ”U”. 1-0, min. 18. Max Nicu dă o pasă de gol pentru Abrudan, care înscrie în poarta goală. Totul a plecat de la o lovitură liberă la care fundașii brașoveni s-au făcut de râs.

La acest scor, ”U” face 39 de puncte, urcă pe locul al nouălea și e greu de crezut ca mai poate retrograda.

Echipele au făcut câte o schimbare până în minutul 30.

Abrudan vede cartonașul galben și nu va juca împotriva lui FC Brașov, vineri.

Min. 43 Calcan este eliminat pentru un fault la Miranda la mijlocul terenului. Universitatea își îngreunează meciul singură.

Ghinioane pentru Universitatea la Brașov: Gercaliu și Max Nicu s-au accidentat, Abrudan a luat galben și nu va juca meciul următor. În aceeași situație e și Calcan, care a fost eliminat după 13 minute petrecute pe teren.

Pauză. 0-1.

S-a reluat meciul, fără schimbări.

Min. 50. Ce ocazie are Cristocea!! Cu capul din 6 metri trimite alături de poartă.

Min. 57. Manea trimite în bară, aproape de vinclu, de la 22 de metri.

GOOOOL ”U”. Min. 60, 0-2. Boutadjine primește o pasă perfectă de la Lemnaru și majorează scorul.

Min. 70 Lemnaru ratează din careul mic, după o pasă a lui Boutadjine. Colegii încearcă să îl pună în valoare pe Lemnaru, care speră să devină golgheterul Ligii I.

Lemnaru iese, după încă o șansă de gol ratată. Din păcate, nu a reușit să puncteze nici astăzi.

Nici Takacs nu va putea juca meciul următor, după avertismentul primit în minutul 84.

Și Takacs vede cartonașul roșu, în minutul 92.

Final de meci, ”U” face 39 de puncte și urcă pe locul al 9-lea, cu două etape înainte de finalul sezonului.