Danny Ungur a câştigat Raliul Aradului la clasa 19 şi bifează a cincea victorie în campionat

Pilotul clujean de raliu Daniel Ungur a câştigat sâmbătă prima poziţie în clasamentul Raliului Aradului, la clasa 19 (K).

"A fost cel mai frumos raliu, cred, din carieră. Super probe şi organizare, participare, tot. S-a mers tare, şi asta s-a văzut", a scris pilotul clujean pe contul său de Facebook, imediat după câştigarea probei.
Premierea Raliului Aradului a fost programată pentru duminică la ora 11.30.

Înainte de competiţia de la Arad Daniel Ungur a explicat că o victorie la clasa 19, a cincea, ar însemna "un pas mare" spre câştigarea clasei la sfârşitul sezonului. Ungur a participat până acum şi la şase raliuri în Ungaria.

Raliul Aradului consemnează în ediţia din acest an un record absolut în istoria postdecembristă a acestui sport în România: 99 echipaje înscrise, între care cele şase echipaje clujene de la Napoca Rally Academy. Explicaţia - raliul contează ca etapă oficială atât în campionatul României, cât şi în cel al Ungariei.