EuroVolley 2021. România, învinsă de naționala Țărilor de Jos la Cluj-Napoca

| Foto: CEV

Selecționata de volei feminin a cedat în al treilea meci din grupele Campionatului European, scor 3-1 (25-12, 25-27, 25-17, 25-14).

În primele secvențe ale partidei, România a ținut pasul cu reprezentativa Țărilor de Jos, însă echilibrul s-a rupt repede. Olandezele au mărit ritmul și au reușit să câștige primul set, scor 25-12.

Setul secund s-a desfășurat după aproape același scenariu. Totuși, echilibrul s-a păstrat până spre final, când româncele au fost mai concentrare și au reușit să se impună, scor 27-25.

Echipa națională a României a continuat jocul bun și în cel de-al treilea set, însă olandeze au ridicat nivelul față de setul secund și au revenit în avantaj, după ce s-au impus, scor 25-17.

Naționala Țărilor de Jos a menținut ritmul și în cel de-al patrulea set, în timp ce România nu a mai ținut pasul. Astfel, olandeze au reușit sa câștige partida, 3-1 (25-12, 25-27, 25-17, 25-14).