FC Timişoara - "U" 2-2

FC Timişoara -
"U" Cluj a obţinut un nesperat rezultat de egalitate în Banat. Idolul fanilor, Zsolt Szilagyi (Sisi), a fost pentru prima oară titular în acest campionat şi a înscris pentru prima oară în Liga I.
"U" nu a mai câştigat din etapa a şaptea (2-1 cu Gloria Bistriţa). Ultima victorie externă a echipei clujene datează din etapa a şasea, 4-3 cu Dinamo.

FC Timişoara - "U" Cluj 2/2 (1-2)

Marcatori: Axente 4', Zicu 69' - Szilagyi 12', Machado 28

FC Timişoara: Pantilimon - Helder, Luchin, Cisovski, Sepsi - Chiacu, Alexa, Curtean, Zicu - Axente, Goga. Antrenor: Cosmin Contra.
Rezerve: Taborda - Scutaru, Contra, Bourceanu, Tames, Magera, Nikolic.

"U": Huţan - Buhuş, Szilagyi, Izvoranu, Mendy - Balde. Reinaldo - V. Gheorghe, Păcurar, Boştină - Machado. Antrenor: Marian Pană.
Rezerve: Matache - Cenic, Delgado, Acosta, Lemnaru, Piţ, Voican

Arbitri: Al. Deaconu (Bucureşti)

De la "U" lipsesc Unguruşan, Niculescu şi Cvirik, toţi suspendaţi.

Iată comentariul partidei:
min 92. Final de meci. Universitatea Cluj obţine un punct la Timişoara.

min 86. Delgado vede cartonaşul roşu după ce îşi loveşte fără minge un adversar.

min 85. Galben Magera.

min 83. Curtean trage de la 10 metri, Huţan reţine în doi timpi. Ocazie bună pentru timişoreni, pe acest final de meci.

min 80. După un corner executat de Păcurar, Izvoranu reia periculos, iar balonul este deviat în corner.

min 78. Ultimele modificări în tabăra clujeană. Ies V. Gheorghe şi Boştină, iar în locul lor intră Delgado şi Piţ.

min 71. Schimbare la clujeni. Iese Szilagyi, intră Cenic.

min 69. GOL TIMIŞOARA! Zicu restabileşte egalitatea după centrarea lui Helder.

min 67. Ocazie mare pentru Poli. Axente ratează din 4 metri!!!!

min 65. O nouă schimbare la bănăţeni. Goga îi lasă locul lui Nickolic.

min 61. Machado îl angajează pe Reinaldo, care trimite pe lângă buturile lui Pantilimon.

min 60. Axente înscrie, dar golul este anulat după ce Ianis Zicu este surprins în poziţie afară din joc.

min 59. Huţan, avertizat, pentru trageri de timp.

min 53. După o combinaţie între Magera şi Alexa, balonul loveşte bara, iar clujenii îndepărtează pericolul.

min 51. Modificare la Timişoara. Chiacu părăseşte terenul, iar în locul său intră Magera.

min. 47 Helder pătrunde pe partea dreaptă, trece de doi adversari şi trimite pe lângă poartă.

- a început repriza secundă

- minutul 45: prima repriză se încheie cu scorul de 2-1 pentru clujeni. Deşi este cu o echipă "cârpită", Universitatea a arătat că poate obţine un rezultat important.
- minutul 42: Zicu şutează din careu, Huţan reţine fără probleme.

- minutul 4: AXENTE reia cu capul din careul mic, după un corner al lui Zicu

- minutul 1: lovitură de colţ "U", Izvoranu reia cu capul peste poartă de la 6 metri. Ocazie bună!