Franța învinge surpriza Campionatului Mondial și își va apăra trofeul în fața Argentinei

| Foto: fifa.com

Echipa lui Didier Deschamps a trecut de Maroc, scor 2-0, și va juca marea finală a turneului din Qatar.

Campioana mondială en-titre a învins în semifinale surpriza competiției și va juca din nou în ultimul act. Dacă în urmă cu 4 ani, Franța a întâlnit Croația, de această dată se va duela cu Argentina.

Francezii au început cum nu se poate mai bine jocul, iar Theo Hernandez a deschis scorul încă din minutul 5. Marocanii au forțat egalarea, însă scorul pauzei a fost 1-0.

Și în repriza secundă, reprezentativa africană care s-a aflat în premieră în semifinalele unui Campionat Mondial a încercat să egaleze, dar tot europenii au fost cei care au punctat.

Cu 11 minute înainte de finalul timpului regulamentar, nou-intratul Kolo Muani a înscris simplu, din apropiere și a asigurat victoria cu 2-0 a Franței.

Așadar, selecționata condusă de Didier Deschamps se va duela pentru titlul mondial cu Argentina, duminică, de la 17:00.