Înfrângere pentru U-BT în primul meci de la Oradea. Clujenii au avut un start de coșmar și sunt obligați să învingă luni

| Foto: u-bt.ro

Echipa pregătită de Mihai Silvășan a cedat în cel de-al treilea meci al seriei semifinale cu CSM Oradea, scor 82-74.

Primul joc din Sala Sporturilor “Antonio Alexe” a început cu casa închisă și tribunele arhipline. Gazdele au avut un start incredibil de meci și au avut un parțial de 16-4 în primele minute. După jumătatea sfertului, clujenii au forțat revenirea, iar după primele 10 minute de joc scorul era 27-21. Orădenii au pornit lansat și în sfertul secund, în timp ce “studenții” au părut copleșiți de situație. Kuti a fost principalul motor al echipei în primele două sferturi, cu 10 puncte, dar diferența de la pauză a fost una însemnată, 48-32 pentru CSM Oradea.

La revenirea de la cabine, jocul a devenit echilibrat, iar diferența considerabilă de pe tabelă s-a menținut. Echipa lui Mihai Silvășan a încercat în zadar să obțină egalarea, iar înaintea ultimelor 10 minute scorul era 65-47. “Studenții” au forțat în startul ultimului sfert și a reușit să se apropie chiar și la șase puncte. Totuși, orădenii au conservat avantajul și au reușit să se impună, scor 82-74.

Cel mai bun marcator al cluenilor a fost Kyndall Dykes cu 18 puncte și patru recuperări.

Următorul meci al seriei se va disputa tot la Oradea, luni, 20 mai, de la ora 18:00.