Foto Ivan Siuris şi Alina Eremia au câştigat maratonul de la Cluj-Napoca

Atleţii Ivan Siuris şi Alina Eremia au câştigat ediţia a 11-a a Maratonului Wizz Air Cluj-Napoca, desfăşurată duminică.

La masculin podiumul a fost ocupat integral de sportivi din Republica Moldova, Ivan Siuris fiind cronometrat pe clasica distanţă de 42,195 km cu timpul de 2 h 23 min 38 sec, potrivit site-ului competiţiei. El a fost urmat de Vitalie Gheorghiţă, 2 h 28 min 41 sec, şi de Ghenadie Ţîmbalist, 2 h 29 min 26 sec.

Alina Eremia (23 ani) s-a impus la feminin în 3 h 01 min 56 sec, podiumul fiind completat de Maria Magdalena Velişcu, 2 h 12 min 07 sec, şi de Timea Jozsa, 3 h 19 min 10 sec.

La semimaraton, 21,5 km, Andrei Rusu a ieşit învingător la masculin, cu timpul de 1 h 06 min 13 sec, fiind urmat în clasamentul final de Laviniu Chiş, 1 h 07 min 45 sec, şi de Rareş-Imre Miklos, 1 h 09 min 53 sec.

Liliana Maria Dragomir a câştigat la feminin, în 1 h 21 min 32 sec, urmată de Nicoleta Ciortan, 1 h 25 min 07 sec, şi de Ecaterina Ciortan, 1 h 27 min 15 sec.

Peste 4.000 de alergători s-au înscris la probele din programul Maratonului Cluj-Napoca, potrivit organizatorilor.