Jocurile Olimpice. Sportivul ungur Krisztian Pars, campion olimpic la aruncarea ciocanului

Sportivul ungur Krisztian Pars a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de aruncarea ciocanului din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice de la Londra, informează AFP.

Pars, în vârstă de 30 de ani, a câştigat competiţie cu o aruncare de 80,59 metri, reuşită la a treia încercare.

Pe locul secund s-a clasat slovenul Primoz Kozmus (79,36 metri), iar medalia de bronz i-a revenit japonezului Koji Murofushi (78,71 metri).

Vicecampion mondial şi campion european, Krisztian Pars a adus a patra medalie de aur pentru Ungaria la Jocurile Olimpice de la Londra.