LIVE SCORE "U" - FC Vaslui 1-0. Max Nicu e iarasi erou! VIDEO

LIVE SCORE
Universitatea a invins o echipa care lupta pentru cupele europene fara bani in buzunare si fara perspectiva de a primi licenta.

"U" - FC Vaslui 1-0

Marcator: Max Nicu 11

"U" Cluj: Veselovsky - Ciupe, Abrudan, Ninu, Gercaliu (6 Neag) - Bucșa, Cristocea (68 Sauvadet) - Boutadjine, Kovacs (54 Machado), M. Nicu - Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja.

FC Vaslui: Cerniauskas - Gil Bahia, Ortiz, Balaur, Mușat (75 Popovici) - Madson, Razzotti - Cuero (58 Enescu), Abelairas, Antal (84 Patulea) - Temwanjera. Antrenor: Costinel Botez.

Arbitru: Adrian Comanescu.

Eliminare: Ortiz 79

VEZI FAZELE VIDEO.

Meciul este programat de la 18.45, pe Cluj Arena.

A inceput meciul, "U" a intrat pe teren in echipamentul alb-negru clasic, moldovenii in galben.

Cine castiga: Lemnaru sau Antal? Liderii clasamentului golgheterilor, cu 13 goluri fiecare, sunt astazi fata in fata.

Primul meci al lui Teja la "U" a fost meciul tur cu Vasluiul.

In minutul 6, "U" a trebuit sa faca prima schimbare. Gercaliu a iesit accidentat, a intrat Neag.

In minutul 9, Abrudan a trimis spre poarta si Cerniauskas a scos incredibil de langa bara. Ocazie uriasa.

GOOOOL. 1-0. In minutul 11, Max Nicu a reluat cu capul imparabil, de la 6 metri, si a deschis scorul. Centrarea a venit de la Boutadjine. Nicu este la al doilea gol pentru Universitatea.

La acest scor si fara depunctare pe cazul Martac, "U" urca pe locul al 10-lea. Incredibil pentru o echipa care dupa primele 12 etape avea 4 puncte!

Boutadjine isi tot regleaza tirul. Doua suturi cu stangul ale francezului au trecut pe langa poarta.

In minutul 45, Lemnaru nu a reusit sa trimita mingea in poarta goala, cu capul, din centrarea lui Cristocea, iar in prelungirile primei reprize Max Nicu a avut un semi-luft din centrul careului.

La pauza, "U" intra la vestiare cu avantaj de un gol.

In minutul 55, centrarea lui Boutadjine este reluata cu capul de Machado, intrat de un minut pe teren, iar Cerniauskas salveaza miraculos.

La Universitatea a intrat Sauvadet, in locul lui Cristocea. Max Nicu a devenit al doilea inchizator.

In minutul 69, vasluienii sunt la un metru de gol, la sutul lui Temwanjera.

"U" s-a retras excesiv, iar moldovenii au inceput sa preseze. In minutul 74, sutul lui Razzotti a trecut foarte aproape de poarta.

Din minutul 79, vasluienii au ramas in 10. Ortiz a vazut al doilea galben, dupa un fault la Lemnaru.

Revenita in atac, "U" putea rezolva meciul. In minutul 82, Sauvadet a sutat puternic, dar portarul oaspetilor a respins.

Antal a iesit. In locul sau a intrat Patulea.

Meciul s-a incheiat cu doua suturi la poarta ale vasluienilor, prin Patulea si Temwanjera.

Final de meci. "U" a invins si a urcat pe locul al zecelea. Clujenii au 36 de puncte; anul trecut, s-au salvat cu 38. Mai sunt cinci etape pana la finalul sezonului

"Am pierdut cu o echipa care se bate la retrogradare, dar care merita sa fie mult mai sus in clasament, cu niste suporteri extraordinari, care se vede ca sunt alaturi de jucatori la bine si la rau", a spus Ionut Balaur, la DigiSport.