Marian Drăgulescu a luat aurul la Europene

Gimnastul român Marian Drăgulescu a câştigat medalia de aur la sol, la Campionatele Europene de la Cluj.

Drăgulescu a cucerit prima medalie de aur pentru România la Campionatele Europene de la Cluj-Napoca. Gimnastul a câştigat finala de la sol, după o evoluţie excelentă, pentru care a fost răsplătit cu 14.500 de puncte.

Pe locul doi s-a clasat Dmitrii Lankin (Rusia) cu 14.466, iar pe trei Alexander Shatilov (Israel). Marian Drăgulescu concurează şi duminică în finala de la sărituri. Până acum, el are în palmares 10 medalii de aur la Campionatele Europene, dintre care patru de aur sunt la sol.

"Marian Drăgulescu este o legendă a gimnasticii, iar câștigarea titlului european la sol nu face decât să îi reconfirme valoarea. Felicitări, Marian!", a scris premierul Sorin Grindeanu, pe pagina sa personală de Facebook.