Meci nebun la Dej: Unirea a revenit de la 0-2 şi a câştigat partida cu Dinamo VIDEO

Unirea Dej le-a stricat sărbătoarea dinamoviştilor, care s-au deplasat astăzi la Dej pentru a câştiga medaliile de bronz. Conduşi cu 2-0, uniriştii au revenit spectaculos şi s-au impus cu 3-2.

Dejenii au început mai bine meciul (3-3, 5-4, 7-5), însă treptat dinamoviştii au preluat frâiele partidei (11-14, 13-18, 14-21). În ciuda eforturilor voleibaliştilor dejeni (16-22, 18-22, 20-23), "câinii roşii" au câştigat setul cu 25-20.

După un început de set extrem de echilibrat (4-4, 6-6, 7-7), ceva s-a rupt în jocul gazdelor, iar dinamoviştii au reuşit să menţină un avans de 2 puncte (9-11, 11-13, 13-15) până înspre finalul rundei, pe care au şi câştigat-o la 8 puncte diferenţă (17-25).

La fel de echilibrat a fost şi setul 3 (5-5, 6-6, 7-7). Cu gândul la medaliile de bronz, alb-roşii au lăsat-o mai moale, iar gazdele nu i-au iertat (14-11,18-14, 21-15). La sfârşitul rundei, tabela de marcaj arăta 25-18 în favoarea formaţiei de pe Someş.

Conduşi cu 2-1 la seturi, antrenorul Victor Lazăr a reuşit să-şi resusciteze elevii, care au început perfect actul cu numărul 4. După 4-3 şi 6-4, dejenii şi-au intrat în ritm şi au condus ostilităţile (10-6, 14-7, 15-9) întreg setul. Deşi voleibaliştii din capitală s-au apropiat la 4 puncte (20-16, 21-19), uniriştii şi-au adjudecat runda cu 25-20.

Cu un moral excelent, nimic nu a mai putut sta în calea formaţiei din Dej. Întie-break s-a mers umăr la umăr (4-3, 6-5, 7-6, 8-7), dar Dascălu&Co. au datdovadă de calm şi s-au impus cu 15-12.

Deşi Dinamo a câştigat la Bucureşti precedentele 2 partide (3-2 şi 3-0), în urma victoriei de astăzi Unirea mai speră la o minune. Mâine, de la ora 17, în Sala Sporturilor din Dej se va disputa al patrulea meci dintre cele 2 formaţii. În cazul în care echipa de pe Someş se va impune şi va egala astfel situaţia la meciuri, partida decisivă se va disputa în capitală pe 22 aprilie.