News alert România, debut de vis la EURO 2024. Naționala învinge Ucraina cu 3-0

România, debut de vis la EURO 2024. Naționala învinge Ucraina cu 3-0
| Foto: Facebook - Echipa națională de fotbal a României

Tricolorii au câștigat la scor de neprezentare în fața unei naționale cu vedete de la Real Madrid, Arsenal și Chelsea.

Tricolorii au făcut un meci foarte bun la debutul Euro 2024 și au învins țara vecină cu scorul de 3-0.

Naţionala de fotbal a României a debutat cu o victorie superbă la Campionatul European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, 3-0 (1-0) cu Ucraina, luni, pe Football Arena din Munchen, în Grupa E.

România a deschis scorul prin Nicolae Stanciu, cu un şut la vinclu de la 18 metri (29), după o degajare greşită a portarului Andri Lunin şi o recuperare a lui Dennis Man.

Stanciu a fost aproape de gol şi în min. 39, când a executat un corner cu efect la colţul lung, dar mingea a lovit bara.

Repriza secundă a debutat fulminant pentru tricolori, aceştia marcând de două ori în 5 minute prin Răzvan Marin (53), cu un şut de la distanţă, şi Denis Drăguş (57), din apropiere, din pasa lui Dennis Man.

Astfel, tricolorii au reușit să țină de rezultat și au câștigat fără gol primit la debutul EURO 2024 și pornește cu șanse de calificare în fazele eliminatorii ale turneului din Germania.