Se îngroaşă gluma: „U” Mobitelco a pierdut şi contra Craiovei

Baschetbaliştii de la „U” Mobitelco au fost „mitraliaţi” aseară, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, de jucătorii Craiovei, excelenţi din spatele liniei de 6,75 metri. Clujenii au pierdut, scor 77-86, în ciuda unui ultim sfert în care au dat impresia că pot să revină şi chiar să câştige.

Succesul de la Târgu-Jiu părea să fie „doza" de energie de care „U" Mobitelco avea nevoie după o serie cu două înfrângeri consecutive, la Târgu-Mureş şi acasă, cu CSM Bucureşti. Aseară, în Sala Sporturilor „Horia Demian" a venit SCM Craiova, una dintre echipele-revelaţie a acestui sezon, iar fanii aşteptau un nou succes al favoriţilor. Oltenii au început „ca din tun" partida şi s-au instalat rapid la conducere, cu un „8-0 run". Gazdele au reuşit să echilibreze, dar fără să se apropie decisiv, astfel că la prima pauză scorul era de 20-16 în favoarea Craiovei. Sfertul doi a fost unul pe care elevii lui Niksa Bavcevic vor să-l uite cât mai repede. Darko Habus, LeVar Seals şi Rade Dzambic au înscris din aproape orice poziţie, iar „studenţii" au ratat incredibil chiar şi din faze simple, de sub panou. Astfel, la pauza mare, diferenţa începuse să capete proporţii, 29-43. Nici sfertul trei n-a fost mai fericit, partida desfăşurându-se tot pe aceleaşi coordonate: ratări clujene şi contra-atacuri tăioase ale lui Seals şi compania. Când aruncările de la distanţă nu-şi găseau ţinta, la finalizare apărea gigantul Drăguşin. Înaintea ultimului sfert, diferenţa era la fel de mare, 48-66 şi ecartul a crescut până la 20 de puncte, 50-70, moment în care lucrurile au luat o turnură incredibilă. Craiovenilor nu le-a mai intrat nici o aruncare, iar gazdele, „biciuite" de pe margine de Niksa Bavcevic, au revenit extraordinar în joc, cu un „15-0 run" şi s-au apropiat la doar cinci puncte, 65-70. Când minunea părea să se producă, Rade Dzambic şi Bureau, cu două aruncări de trei puncte, dar şi faultul anti-sportiv primit de Hallik, au adus din nou Craiovei un avantaj solid, 68-79. S-a terminat 77-86, iar clujenii ajung la cinci înfrângeri în acest sezon. Derek Wright jr. cu 23 puncte, şi Steve Ross, cu 16, au fost principalii marcatori ai lui „U".