Simona Halep avansează la Stuttgart

Simona Halep a învins-o pe Garbine Muguruza în trei seturi, 3-6, 6-1, 6-3, și a avansat în sferturile de finală.

Jucătoarea româncă și-a luat revanșa în fața Garbinei Muguruza, care o învinsese în precedentele două întâlniri directe - ultima dintre ele în cadrul Fed Cup.

Halep a pierdut primul set după un joc mai puțin inspirat, dar după ce a salvat o minge de break crucială la 0-1 în debutul celui de-al doilea, a pus stăpânire pe joc, adjudecându-și setul secund cu șase game-uri câștigate consecutiv.

Setul decisiv a găsit-o pe jucătoarea din Constanța nevoită să revină de la 0-2 și mingi de break, ea impunându-se cu 6-3 cu ocazia primei sale minge de meci.

În sferturile de finală, Halep o va întâlni pe câștigătoarea dintre Sara Errani și Zarina Diyas.

Turneul de la Stuttgart este primul pe zgură la care Halep participă în acest an, încadrându-se în categoria WTA Premier și fiind dotat cu premii totale de 731,000€.