Simona Halep, calificare în semifinale la Roma. Urmează meciul cu Maria Sharapova

Românca va fi favorită numărul 1 la Roland Garros, după ce a trecut de Caroline Garcia, scor 6-2, 6-3.

Liderul clasamentului mondial a câștigat într-o oră și 15 minute și a păstrat prima poziție WTA, care îi garantează statutul de principală favorită la cel mai important turneu al anului pe zgură.

Prima parte a meciului cu Caroline Garcia (7 WTA) a fost echilibrată, cu break-uri de ambele părți, dar Halep a reușit să câștige patru game-uri consecutive, iar după  35 de minute și-a adjudecat primul set, scor 6-2.Deși Simona a condus în cea mai mare parte a setului secund, Garcia a încercat în repetate rânduri revenirea, chiar a reușit break-ul când românca servea pentru victorie. Totuși, liderul WTA s-a impus și în al doilea set, scor 6-3.

În semifinale, românca o va întâlni pe Maria Sharapova. Halep a reușit să câștige doar o dată în opt dueluri directe cu rusoaica. Printre cele șapte înfrângeri se numără și finala de la Roland Garros, din 2014.

Meciul dintre Halep și Sharapova, din semifinalele turneului de la Roma se va disputa sâmbătă, 19 mai, de la ora 18.