Video Marius Ștefănescu, primele impresii după ce a devenit "student". Ce l-a convins să semneze cu "U"

Marius Ștefănescu, primele impresii după ce a devenit "student". Ce l-a convins să semneze cu "U"
| Foto: FC Universitatea Cluj

După o experiență nefastă în Turcia, internaționalul român revine în Superligă, sub comanda lui Cristiano Bergodi.

Universitatea Cluj l-a ratat pe Marius Ștefănescu în vara lui 2025, însă un an mai târziu, mijlocașul e "student" cu acte în regulă. Jucătorul cu 7 trofee cucerite în fotbalul românesc a vorbit despre revenirea în țară și a dezvăluit că șansa de a colabora din nou cu Cristiano Bergodi și performanțele Universității din ultimii ani l-au convins că se alăture clujenilor.

"Am început să mă acomodez și eu cu băieții și e normal ca în cantonament să fie antrenamente mai tari. E clar că mai am de îmbunătățit aspecte pe partea fizică, dar în primul rând mă bucur că am prins acest cantonament, pentru a mă regla, cumva, în zona aceasta. M-am uitat la ei, iar de ceva ani au făcut performanțe.

Știu că și anul trecut m-au dorit și așa am ales eu. A contat și că am lucrat cu Mister Bergodi în trecut, dar cum am spus, m-au făcut să aleg U performanțele din ultimii ani, că jucăm din nou în cupele europene și asta m-a convins mai mult.

Se simte altcumva când câștigi un trofeu și parcă ai sentimentul acela că <<Da, chiar am reușit ceva în sport>>, adică nu doar să treci prin acest sport. Tocmai de aceea, îmi doresc în continuare să câștig ceva trofee, nu doar să mă opresc aici. Chiar îmi doresc ca la final de sezon să câștigăm un trofeu.

Sunt un tip ambițios și, atunci când intru pe teren, o să dau 100% pentru U. Pentru mine, clar că cel mai important este să câștige echipa. După aceea, dacă am reușit eu să dau o pasă de gol sau un gol, cu atât mai bine, dar cel mai important pentru mine este ca echipa să câștige și cumva să și jucăm bine, pentru că jucând bine, clar ai mai multe șanse să învingi", a transmis Marius Ștefănescu pentru site-ul oficial al clubului.

Mijlocașul revine în orașul unde și-a făcut junioratul

Sosirea la Universitatea reprezintă pentru noul "student" o întoarcere la Cluj-Napoca, orașul în care și-a petrecut o bună parte din perioada junioratului.

"Chiar am avut un sentiment plăcut, pentru că am fost în Cluj patru ani. Și m-am gândit așa, puțin în spate, când erau discuții cu cei de aici, cum ar fi să joc pentru Universitatea. Repet, e un sentiment plăcut și mă bucur că am ales acest lucru", povestește mijlocașul.

Comenteaza
Maintained by Burzcast and Burzcast Media .