Stomatolog în Cluj, al treilea cel mai bun din lume la tenis VIDEO

Un medic stomatolog din Cluj este pe locul 3 în lume...la tenis. Constantin Hulpe a câştigat medalie de bronz la categoria peste 60 de ani la Campionatul Mondial de Tenis pentru Medici ce a avut loc în capitala Letoniei. Clujeanu s-a întors şi cu o medalie de aur la dublu mix, unde a concurat alături de o doctoriţă din Berlin.

Clujeanul Constantin Hulpe, în vârstă de 62 de ani, a fost singurul medic din România prezent la cea de-a 43-a ediţie a Campionatul Mondial de Tenis petru Medici, care a avut loc la RIga. S-a întors cu o medalie de aur la dublu mix si una de bronz la simplu .

În 2010, clujeanul a fost campion mondial şi la simplu.

Medicul joacă tenis de mic copil. "Joc de când aveam 11 ani, până la 18 ani am fost campion naţional şi vicecampion la juniori, dar a fost greu să ţin pasul cu tenisul profesionist", spune el.

Titi Hulpe, cum este cunoscut, spune că mulţi medici practică acest sport.

Anul trecut, în Italia, la campionatul mondial, au participat cinci medici români . Competiţia pentru medici a început în 1972 la Monte carlo. Anul viitor turneul va avea loc în septembrie pe insula Bali.

Reporter: Alin Golban
Operator: Rareş Râşnoveanu