Tottenham a ”lichidat” Realul. CINE mai merge în optimile Champions League

Seară perfectă pentru Tottenham Hotspur în Uefa Champions League. Londonezii au învins cu 3-1 campioana Europei, Real Madrid, în etapa a patra din faza grupelor.

Dele Alli a marcat primul pentru englezi (27), iar în repriza a doua a realizat dubla (56). Tottenham nu s-a oprit aici, iar Christian Eriksen a dus scorul la 3-0 (65). Golul de onoare al Realului a venit abia în ultimele 10 minute, de la Cristiano Ronaldo (80).

După succesul înregistrat pe Wembley, Tottenham își asigură prezența în optimile Ligii. Formația londoneză conduce Grupa H, cu 10 puncte. Real este pe 2, cu trei puncte mai puțin.

Tot în aceeași seară s-a calificat în optimi și Manchester City. "Cetățenii" s-au impus cu 4-2 pe terenul lui Napoli și se află la șefia Grupei F, cu 12 puncte.