"U" a pierdut la scor contra Wiener Neustadt, iar azi joacă împotriva FSV Frankfurt

Universitatea Cluj a pierdut categoric partida amicală cu Wiener Neustadt, deşi conducea cu 1-0 la pauză. În repriza secundă, austriecii au înscris de cinci ori, câştigând cu 5-1. Azi, de la ora 15:30, clujenii vor întâlni fosta echipă a administratorului special Vlad Munteanu, FSV Frankfurt, clasată pe locul 13 în 2.Bundesliga.

Contra austriecilor de la Wiener, „U" a deschis scorul rapid, după doar 12 minute, atunci când Valentin Lemnaru a transformat o lovitură de la 11 metri. Antrenorul Mihai Teja a mizat pe o formulă aşezată în 1-4-4-2, iar „studenţii" au dominat ostilităţile, dar n-au mai reuşit să marcheze. După pauză, lucrurile s-au complicat şi au ajuns să devină extrem de îngrijorătoare. Teja a schimbat întreaga distribuţie, iar cei de la Wiener Neustadt au făcut show. Echipa clasată pe locul 8 (din 10) în Bundesliga austriacă a marcat de cinci ori, Witteveen fiind eroul meciului după ce a reuşit un hat-trick (61, 81, 88). Celelalte două reuşite ale „alb-albaştrilor" au fost înscrise de Rauter (49) şi Froschl (70).

Azi, „studenţii" întâlnesc pe FSV Frankfurt, fosta formaţie a lui Vlad Munteanu, clasată pe locul 13 (din 18) în 2.Bundesliga. partida contra germanilor se va juca la ora 15:30.

„U" vs. Wiener (repriza I): Dolha - Martac, Szilagyi. Rada, Târnăcop - Boutadjine, Bucşa, Cristocea, Max Nicu - Lemnaru, Machado.

„U" vs. Wiener (repriza II): Niculescu - Neag, Abrudan, Ninu, Gercaliu - Kovacs, Lungu - Takacs, Calcan, Borza - Ene.