„U” Alexandrion a pierdut la Deva dar a încheiat play-out-ul pe locul 2

Partida de la Deva a reprezentat ultimul meci al sezonului pentru handbalistele clujene.

Cu obiectivul de a se salva de la retrogradare deja bifat cu o etapă în urmă, handbalistele antrenate de Carmen Amariei s-au deplasat la Deva pentru meciul cu CSM Cetate Devatrans, echipă condamnată să câștige pentru a se califica la baraj și a nu retrograda.

Partida a fost una echilibrată, echipele conducând pe rând înainte de a intra la pauză la egalitate, scor 17-17. A doua repriză a continuat în același mod echilibrat, jucătoarele din Deva desprinzându-se la patru goluri în față când tabela indica 27-23. „U” a revenit în joc și chiar a egalat la 33, dar în final a pierdut la doar o lungime diferență, scor 35-34.

Golurile echipei oaspete au fost în scrise de către: Chintoan - 9 reușite; Popa - 7; Laslo, Ivan, Petruș, Boian - câte 4, Paraschiv - 2.

Odată cu acest rezultat și cu finalul play-out-ului, clujencele s-au clasat pe locul secund al acestei faze a Ligii Naționale de Handbal Feminin, urmând să evolueze sezonul viitor tot în prima ligă.