"U" Alexandrion a pierdut meciul cu HCM Baia Mare

"U" Alexandrion a încheiat sezonul regulat al Ligii Naționale de Handbal Feminin cu o înfrângere, 27-38 în fața campioanei HCM Baia Mare.

Handbalistele echipei campioană nu au lăsat nici o șansă jucătoarelor clujence, fiind mereu în controlul meciului.

Diferența s-a făcut nu mult după începutul meciului, când șase goluri consecutive înscrise de băimărence au dus scorul la 5-11. Până la pauză scorul a devenit 11-18, diferența de 7 goluri mărindu-se apoi și în repriza secundă.

În urma rezultatului de marți, "U" Alexandrion a încheiat sezonul regulat pe poziția a 11-a, urmând să joace în Play-Out pentru a se menține în prima ligă. În faza următoare adversarele lui "U" vor fi HCM Rm. Vâlcea, CSM Cetate Devatrans, Universitatea Neptun Constanța, CSM Unirea Slobozia și SC Mureșul Tg. Mureș. Aceasta va începe pe 30 aprilie, și se va încheia la sfârșitul lunii mai.

Cu ajutorul victoriei în fața clujencelor, HCM Baia Mare și-a asigurat locul 1 din cadrul sezonului regulat și este favorită pentru a se încununa din nou campioană națională.