"U" - Astra Ploieşti 1-0. "U" a urcat din nou în faţa CFR-ului. VEZI REZUMATUL VIDEO

"U" a obţinut trei puncte extrem de importante şi a urcat pe locul al optulea în Liga I, devansând pe CFR, care este pe poziţia a zecea.

"U" - ASTRA 1-0 (1-0)

Marcatori: Boştină 44

Huţan – Unguruşan, Szilagyi, Izvoranu, Mendy – Reinaldo, Balde (25 Acosta) - V. Gheorghe, Păcurar (90+2 Lemnaru), Boştină (90+4 Cvirik) – Machado. Antrenor: Marian Pană.

ASTRA: Grigore - Mihalache, Orsal (80 Bornosuzov), Florea, Crăciun - Strătilă (75 Mihalcea), Ben Teekloh, Seto, Paulinho (67 Ţigoianu) - Miranda, Fatai. Antrenor: Tibor Selymes.

Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova)

Eliminare: Machado 70

Vezi comentariul partidei, invers cronologic:
Final de meci, victorie pentru "U"!

Minutul 94: iese Boştină şi îi predă banderola lui Sisi. Intră Cvirik.

Minutul 93: s-a accidentat Boştină, dar şi Ben Teekloh. Nu mai pare că "U" trage de timp

Finalul de meci seamănă cu bătălia de la Mărăşeşti. Ai noştri sunt în tranşee, dar rezistă.

Minutul 92: Intră Lemnaru, iese Păcurar

Minutul 89: Vasile Gheorghe se accidentează. Trec secundele...

Colţescu vine să îi spună lui Huţan că îi dă galben dacă mai trage de timp

Minutul 86: Mihalcea reia cu capul spre poartă, dar mingea trece peste

Astra devine din ce în ce mai periculoasă. Aruncă centrări spre careul clujean.

De la eliminarea lui Machado, Astra nu a reuşit să se apropie periculos de poarta lui Huţan.

Selymes face schimbări ofensive: un atacant şi un mijlocaş în loc de un mijlocaş şi un fundaş

"U" plimbă mingea, încercând să conserve rezultatul.

Minutul 70: Machado este eliminat, după ce l-a lovit fără minge pe Oprsal. VEZI VIDEO

Minutul 67: schimbare la Astra, Paulinho iesi, intră Ţigoianu

Minutul 67: acţiune personală Acosta şi lob peste poartă

Minutul 64: Păcurar şutează din voleu, Grigore respinge de lângă bară

Minutul 59: ocazie mare de tot a Ploieştiului. Strătilă scapă cu Huţan şi centrează greşit în faţa porţii goale, în locul unui lob direct

Minutul 57: cartonaş galben Unguruşan

Minutul 50: centrare Crăciun, cap Paulinho, puţin pe lângă.

"U" a început repriza de parcă ar juca în deplasare.

A început repriza a doua.

E pauză la Alba Iulia.

După gol, Astra a urcat în atac. A avut un corner şi a pus presiune pe gazde

GOOOOOOOL "U"! 1-0!

Minutul 44: BOŞTINĂ transformă lovitura de la 11 metri, cu un şut în dreapta portarului

Minutul 43: penalty pentru "U"!!! Machado este faultat

"U" nu reuşeşte să pună în pericol poarta ploieşteană. Publicul îşi pierde răbdarea

După intrarea lui Acosta, Boştină a trecut în centru, lângă singurul închizător rămas, Reinaldo

Minutul 27: SUPER-PARADĂ HUŢAN. Strătilă reia cu capul de la 5 metri, portarul lui "U" respinge miraculos.

Minutul 26: Păcurar şutează de la 30 de metri, fără rezultat

Minutul 25: spaniolul care s-a certat cu Pană la Braşov, Acosta, este introdus în teren. Iese Balde

Minutul 21: şut bun al ploieştenilor, din lovitură liberă, Huţan boxează

Minutul 18: şut Machado de la 25 de metri, la mare distanţă de poartă

Minutul 13: Fatai reia cu capul pe lângă poartă, destul de periculos, după un corner

Minutul 9: "U" cere henţ. Balde a încercat să centreze, Oprsal s-a opus, se pare, cu faţa. Medicii i-au bandajat nasul.

Meciul deocamdată e încâlcit. Nicio fază mai acătării. "U" a avut un şut, departe de poartă, Astra nici măcat atât.

A început partida. Szilagyi este la al treilea meci consecutiv ca titular, dar nu e căpitan. Banderola este la Boştină.

Puţină lume în tribune. E luni după-amiază, puşini fani îşi pot permite la început de săptămână o excursie la Alba Iulia

Meciul este pe cale să înceapă. Echipele sunt la centrul terenului.