U-BT – BC Timișoara 91-88. “Studenții” se impun după o revenire de senzație în ultimul sfert

| Foto: fiba.basketball

Conduși din teren de Kyndall Dykes clujenii au obținut cea de-a șaptea victorie a sezonului în Liga Națională.

Partida din Sala Polivalentă a început cu un moment special, primul angajament al partidei fiind făcut de Ghiță Mureșan. În primul sfert al jocului, timișorenii au fost mai eficienți din punct de vedere ofensiv și la finalul primelor 10 minute aveau un avantaj de nouă puncte, 27-18.

În sfertul secund tot oaspeții au avut inițiativa și au dominat lupta la recueperare. Ultimele minute au consemnat o revenire a formației lui Mihai Silvășan, care a reușit să egaleze, iar scorul pauzei a fost 46-46.

Timișorenii au revenit mai montați de la cabine și au forțat încă din startul sfertului. Oaspeții au dominat jocul și nu le-au dat nicio șansă clujenilor, care nu au fost inspirați în ofensivă. Astfel, cu 10 minute înainte de final scorul era 78-67.

Începutul ultimului sfert le-a aparținut tot timișorenilor, care s-au aflat la conducerea jcoului. Totuși, ultimele minute au consemnat o revenire de senzație a clujuenilor, care s-au impus în cele din urmă cu 91-88.

Cei mai buni oameni de la U-BT au fost Dykes (23 de puncte), Washburn (21) și Kuti (16).

Pentru clujeni urmează duelul din deplasare, cu vice-campioana Steaua. Partida se va disputa sâmbătă, 15 decembrie.