U-BT Cluj-Napoca dispută astăzi cel mai important meci din istoria clubului

| Foto: facebook.com/ubtcluj

Campioana României joacă pe teren propriu împotriva britanicilor de la London Lions, în sferturile de finală ale EuroCup.

Aproximativ 10.000 de oameni vor fi prezenți astăzi în BT Arena pentru a asista la cel mai important meci de baschet pe care echipa clujeană l-a disputat. U-BT este prima formație din România care ajunge în sferturile de finală ale EuroCup.

"Studenții" se vor duela cu London Lions, echipă aflată la rândul său în premieră în această fază a competiției. Britanicii au încheiat Grupa A pe locul al treilea, cu un bilanț de 12 victorii și 6 înfângeri pentru ca în optimi să treacă de Turk Telekom Ankara, scor 100-77.

Din punct de vedere statistic, dintre jucătorii echipei britanice se remarcă Matthew Morgan cu 17.2 puncte și 4.1 pase decisive pe meci, dar și Gabe Olaseni cu 15.9 puncte și 7.7 recuperări pe întâlnire.

Partida ce va decide viitorul european al celor de la U-BT Cluj-Napoca se va disputa astăzi, de la 19:00.