U-BT, învinsă pe final de Uşak Sportif

Calificarea în grupele Champions League se decide joi, 6 octombrie 2016, de la ora 20:00, la Sala Polivalentă din Cluj.

U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă cu 90-93 (21-25, 17-20, 24-22, 28-26) de Muratbey Uşak Sportiv, astăzi, în prima manşă a turului doi de calificare din Basketball Champions League.

Primul sfert al întâlnirii s-a încheiat în favoarea turcilor, scor 21-25. În partea a doua, adversarii "studenţilor" s-au distanţat la o diferenţă de 7 puncte, 38-45. Echipa lui Silvăşan a reuşit să câştige cea de-a treia repriză, încheind-o la scorul de 62-67.

U-BT ar fi putut să dea lovitura în ultimul minut al partidei, dar Barro, Dykes şi Pustozvonov s-au întrecut în ratări. Rezultatul final avea să fie de 90-93, calificarea urmând să se decidă în returul de la Cluj.

Cei mai buni marcatori ai Universităţii au fost Kyndall Dykes şi Aleksandar Rasic (ambii câte 22 puncte), urmaţi de Adamovic (14), Barro (11), Torok (10), Vlad Moldoveanu (8) şi Maksym Pustozvonov (3).

Punctele turcilor au fost înscrise de Lyons (21), Monroe (19), Demirel (14), McKissic (13), Candan (12), Kairys (9), Feimanis (9), Kavaklioglu (4), Sonmez (1), Hazell (1).

"A fost un meci intens. Ştiam că echipa din Turcia este foarte bună pe tranziţie ofensivă, însă nu am gestionat prea bine acest lucru în prima parte a jocului, am primit 12 puncte pe contraatacuri. După pauză, ne-am revenit. Ambele echipe s-au descurcat bine în atac. Sunt mulţumit de rezultat şi ne pregătim pentru returul de la Cluj. Mi-aş dori o sală plină, deoarece fără fani nu vom putea face marele pas către grupele Champions League", a declarat antrenorul U-BT, Mihai Silvăşan, pentru site-ul oficial al clubului.

Săptămâna trecută, echipa lui Mihai Silvăşan a eliminat campioana Ciprului, Petrolina AEK Larnaca. "Studenţii" s-au impus în tur cu 78-50, iar în retur cu 67-56.

Returul dintre U-BT şi Uşak Sportif se joacă joi, 6 octombrie 2016, de la ora 20:00, la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.