U Cluj – HC Dunărea Brăila 26-25. “Studentele” au reușit a doua victorie consecutivă în Liga Florilor

Clujencele s-au impus într-o partidă echilibrată, împotriva uneia dintre principalele contrcandidate la evitarea retrogradării.

Echipa lui Alin Bondar a început slab partida din Sala Sporturilor “Horia Demian” și nu a reușit să înscrie în primele 10 minute de joc. Eroul clujencelor a fsot Viorica Țăgean care a salvat echipa în mai multe situații 1 la 1. Brăilencele au practicat o apărare agresivă și s-a distanțat chiar la cinci goluri. Totuși, conduse de Senocico, “studentele” au revenit, iar la pauză scorul era 12-12.

Actul secund a fost unul echilibrat, dar gazdele au fost salvate tot de jocul bun al Mihaelei Senocico. Jucătoarele Dunării au acumulat multe eliminări, iar echipa lui Alin Bondar a profitat și a preluat conducerea. Finalul a fost unul pe muchie de cuțit, dar Universitatea s-a impus dramatic, cu 26-25.

Cele mai bune marcatoare ale clujencelor au fost Senocico (6 goluri), Lazăr și Popa (ambele 5).

Pentru Universitatea urmează pauza comeptițională, iar Liga Florilor se va relua în 10 ianuarie.