„U” Jolidon a dat lovitura în „bârlogul” lui Tadici

Învinsă în prima etapă a campio-natului, pe teren propriu, de HCM Roman, „U” Jolidon s-a revanşat în faţa fanilor şi s-a impus pe terenul lui HC Zalău.

„Studentele" au obţinut prima victorie în noul campionat, impunându-se vineri cu 24-22 pe terenul lui lui HC Zalău. Formaţia clujeană a fost învinsă în primele două confruntări oficiale ale sezonului, pierzând cu HCM Roman pe teren propriu şi Supercupa României cu Baia Mare. La Zalău, încurajate de câteva zeci de suporteri, clujencele au început în forţă partida şi s-au desprins pe tabelă încă din primele minute. În minutul 23, „studentele" aveau o diferenţă de şase goluri. La pauză handbalistele lui Horaţiu Paşca au intrat cu 14-10, iar în repriza secundă s-au desprins din nou la şase goluri , 20-14 (min 43). În stilul său caracteristic, antrenorul gazdelor, Gheorghe Tadici, a contestat vehement prestaţia arbitrilor, a gesticulat, a înjurat , intrând chiar pe terenul de joc după o lovitură de la 7 metri acordată pentru „U". HC Zalău s-a chinuit să revină în meci, dar nu a putut decât să limiteze proporţiile scorului, clujencelşe câştigând cu 24-22. (D.S.) 7

HC Zalău- "U" Jolidon Cluj 22-24 (10-14)

l HC Zalău: Andreea Mureşan (2 intervenţii), Adina Mureşan (5 intervenţii), Inculeţ (6 intervenţii) - Constantinescu 10 goluri (7 din 7m), Pop 3, Bădiţă 2, Varga 2, Cicic 1 (din 7m), Trif 1, Bardac 1, Pintea 1, Beşe 1, Pera, Ciuciulete, Beşe.
l Antrenor: Gheorghe Tadici

l "U" Jolidon Cluj: Măzăreanu (11 intervenţii), Enache - Senocico 8 goluri (2 din 7m), Chintoan 5, Florea 4, Tetean 3, Mihai 2, Tivadar 2, Lup, Cîrjan, Popa.
l Antrenori: Horaţiu Paşca, Ioan Ani-Senocico.