"U" Jolidon a ratat calificarea în semifinalele Cupei României

„Studentele" pregătite de Gheorghe Covaciu au fost învinse de CSM Bucureşti în sferturile Cupei României la handbal feminin.

După ce şi-au asigurat locul 3 în campionat, sinonim cu participarea în Cupa EHF în sezonul următor, clujencele şi-au propus să ajungă şi în finala Cupei României. "U" Jolidon a evoluat ieri în compania formaţiei CSM Bucureşti, în sferturile de finală, dar a cedat la un singur gol, scor 34-35, după un meci spectaculos cu un final incendiar. În ultimele secvenţe ale partidei, Nicoleta Dincă a lovit bara, iar calificarea a fost adjudecată de CSM. Finala Cupei României se va juca miercuri, de la ora 17:00 şi va fi transmisă în direct pe DigiSport3. În semifinale s-a mai calificat şi Dunărea Brăila, care a trecut de HC Zalău cu 27-24.

Până la închiderea ediţiei urmau să se mai dispute partidele Oltchim Râmnicu Vâlcea - Corona Braşov şi HCM Roman - HCM Baia-Mare.

Toate partidele din Cupa României se dispută în Sala Sporturilor "Antonio Alexe" din Oradea.