"U" Jolidon, remiză la Zalău. Tadici, eliminat după ce s-a certat cu arbitrii, Covaciu a primit "galben"

HC Zalău şi "U" Jolidon Cluj au remizat aseară, scor 30-30 (16-12), într-o partidă contând pentru etapa a X-a a Ligii Naţionale feminine de handbal. Meciul a fost unul nebun, Clujul reuşind o remiză nesperată la un moment dat. Etapa continuă azi.

Vicecampioana "U" Jolidon Cluj a început bine meciul şi, în minutul 6, conducea cu 4-1.

Gazdele de la Zalău şi-au revenit însă şi au trecut la conducerea partidei. La pauză, scorul a fost de 16-12, iar în minutul 35 elevele lui Gheorghe Tadici aveau un avantaj de şase goluri, arată evz.ro.

Clujul a reuşit să egaleze cu 12 secunde înainte de final, dintr-o lovitură de la 7 metri!

Gheorghe Tadici a fost eliminat după ce s-a certat cu arbitrii! Nici omologul lui Tadici, Gheorghe Covaciu n-a stat cuminte pe bancă, el primind un cartonaş galben.

HC Zalău - Czeczi 12 goluri, Pintea 5, Beşe 5, Trif 4, Bădiţă 2, Szucs 1, Pera 1
"U" Jolidon Cluj - Cartaş 9 goluri, Dincă 8, Chintoan 5, Ani-Senocico 4, Tivadar 2, Paraschiv 1, Vădineanu 1

Meci frumos şi azi la Braşov, acolo unde gazdele de la Corona au reuşit să învingă la limită echipa CSM Bucureşti.

Formaţia pregătită de Mariana Tîrcă a reuşit să revină miraculos după ce bucureştencele conduceau la un moment dat cu patru goluri diferenţă.HC Zalău-"U" Jolidon Cluj 30-30 (16-12)

HC Zalău:

Portari: Andreea Mureşan (12 intervenţii), Adina Mureşan

Marcatoare: Czeczi 12 goluri (7 din 7m), Pintea 5, Beşe 5, Trif 4, Bădiţă 2, Szucs 1, Pera 1 (din 7m)

Aruncări de la 7m: 10/8

Eliminări: Rob, Pintea

Antrenor: Gheorghe Tadici

"U" Jolidon Cluj:

Portari: Petroczi (7 intervenţii), Măzăreanu (4 intervenţii)

Marcatoare: Cartaş 9 goluri (3 din 7m), Dincă 8, Chintoan 5, Senocico 4, Tivadar 2, Vădineanu 1, Paraschiv 1