"U" - Steaua 0-1. Roș-albaștrii devin campioni la Cluj GALERIE FOTO

”U” Cluj: Veselovsky - Ciupe, Ninu, Abrudan, Tîrnăcop - Bucşa (78 Bucșa), Lungu - Boutadjine, Cristocea (75 Calcan), M. Nicu (55 Borza) - Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja.

Steaua: Tătăruşanu - Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici (90 Rîpă) - Pintilii, Prepeliţă - Ad. Popa, Sînmărtean (70 Iancu), Tănase (81 Keseru) - Chipciu. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Eliminare: 90+2 Tîrnăcop

Arbitru: Marius Avram.

ziuadecj.ro a transmis meciul LIVE TEXT:

A început meciul.

Min. 7 Prima ocazie a meciului. Lemnaru trage de la 22 de metri cu efect, peste poartă.

În primele 15 minute, meciul a fost echilibrat. Nicio diferență între alb-negri și roș-albaștri

Sunt vreo 18.000 de spectatori. Steaua are cam 200 de suporteri.

Teja i-a scos deja la încălzire pe Kovacs, Machado și Borza. Pe bancă mai sunt Niculescu, Neag, Takacs și Calcan. De la Steaua, Szukala și Ad. Popa au trecut pe la "U"

Min. 20 Clujenii cer penalty la o pătrundere a lui Lemnaru

Ninu, Cristocea, Machado și Abrudan, de la "U", au jucat la Steaua.

Min. 23 Veselovsky respinge cu capul din plonjon, în afara careului

Min. 26 Chipciu înscrie, dar din ofsaid

Min. 27 Chipciu trage de la 25 de metri, pe lângă poartă

Min. 29 Varela reia cu capul peste poartă

Steaua domină de minute bune, "U" caută să se apere cât mai exact

Min. 30 Chipciu scapă singur, Veselovsky are o intervenție de zile mari. Reghecampf îl ceartă pe atacant

Min. 34 galben pentru Bucșă

Min. 36 Veselovsky scapă o minge în careul mic, dar fundașii reușesc să respingă

Min. 38 galben pentru Latovlevici, care l-a lovit pe Lemnaru la un contraatac viguros al Universității

Min. 45+1 Gol Steaua, 0-1. Prepeliță înscrie după un corner, cu capul. COINCIDENȚĂ INCREDIBILĂ: în același minut au deschis scorul steliștii și în Ghencea, în februarie

Teja e foarte supărat. A plecat la vestiare vorbind de unul singur.

Pauză pe Cluj Arena.

În pauză, un fan al Universității și-a cerut iubita de soție la microfon, în aplauzele publicului. Fanii scandează "Casă de piatră".

Se anunță numărul oficial de spectatori: 16.142.

A început partea a doua a meciului.

Nicio schimbare la pauză.

Dacă în prima parte fanii l-au înjurat pe MM Stoica, acum e rândul Anamariei Prodan.

Min. 51 Ninu atinge mingea cu mâna în careu, neintenționat. Nu se dă nimic

Min. 59 Ocazie uriașă a lui Latovlevici, scoate Veselovsky

Min 63 "U" cere penalty la Varela, care a atins mingea cu mâna în careu

Min. 66 Boutadjine scapă cu Tătărușanu, dar nu îl poate învinge

Atâta vă zic. Nu e ziua lui Abrudan astăzi.

Min. 70 Tîrnăcop degajează o minge la etajul al doilea al tribunelor. În prima repriză reușise doar până în primul

Min. 71 Un fan intră pe gazon. Stewarzii au de lucru

Min. 72 Tîrnăcop îl plesnește din voleu pe Popa. Ia galben.

La final dăm note și facem mici caracterizări.

Min. 77 Șut Lemnaru, în stilul caracteristic, dar mai slab. Prinde Tătărușanu

Min. 78 Teja și-a epuizat schimbările

Dacă ar fi să meargă până la capăt coincidențele, Steaua ar trebui să marcheze în minutul 80

Min. 80 galben Borza

Poate marchează "U", dacă nu a făcut-o Steaua ca în Ghencea.

Min. 84 Keseru scapă cu Veselovsky, Ninu vine și îi suflă mingea. Reghecampf ar fi vrut penalty

Min. 87 Calcan se joacă cu Pintilii, care face fault și vede galben

Min. 90 ocazie bună Keseru

90+2 eliminare Tîrnăcop

Final de meci.

Note și caracterizări pentru jucătorii lui ”U”:

Veselovsky 6 - două intervenţii cruciale, nu avea opţiuni la gol
Ciupe 5 - în nota lui, mai util în atac decât în apărare, unde s-a arătat cam lent
Abrudan 5 - aproximativ în intervenţii, nu a fost ziua lui. Nota e "rotunjită"
Ninu 6 - a dus greul apărării
Tîrnăcop 6 - s-a jucat mult pe partea lui, a făcut eforturi considerabile. A luat roşu la final
Bucşă 6 - a fost spartanul lui "U"
Lungu 5 - s-a agitat cu şi fără sens
Boutadjine 5 - a fost vizibil doar la ratarea din minutul 66
Cristocea 5 - a alergat mult, a fost mai degrabă mijlocaş "box to box" decât coordonator