Un dejean a obţinut medalia de bronz la Campionatul European de Karate

În perioada 25-27 mai, Complexul Olimpic Spala, din Polonia, a găzduit Campionatul European de Karate Fudokan pentru Copii, Cadeţi, Juniori, Tineret şi Seniori. Un dejean a obţinut o medalie de bronz.

Competiţia a adunat un număr de 700 de sportivi din 33 de ţări, delegaţia României fiind şi ea prezentă. Lotul tricolorilor a avut în componenţă şi 3 karateka ai Clubului Sportiv Gloria Dej. Pentru cei 3 dejeni, Patrick Bumbu, Bogdan Sebastian şi Oana Mihăilă, a fost prima participare la un campionat european.

Finalul competiţiei a adus clubului dejean o medalie de bronz obţinută de Bogdan Sebastian la proba de kumite individual masculin.

"Bucuria a fost cu atât mai mare cu cât această medalie a venit după o perioadă lungă de absenţă a clubului din circuitul internaţional. Emoţiile celor 3 au fost pe măsură, iar competiţia a fost acerbă, categoria de vârstă la care cei 3 karateka s-au încadrat fiind cea mai numeroasă", a spus Claudiu Papiu, antrenorul clubului Gloria Dej.