Un egal, cât o victorie pentru ”U” Cluj, pe terenul FCSB. Marcatorul clujenilor, crescut de Dinamo, transferat de la Rapid

FCSB și Universitatea Cluj au remizat, scor 1-1 (0-1), duminică seară, în prima etapă din Superligă, ediția 2022/2023. Cine este marcatorul clujenilor, de pe Arena Națională.

Un egal, cât o victorie pentru ”studenți”, aşa a debutat "U" Cluj în Superligă. Adrian Bălan este jucătorul lui "U" Cluj care a deschis scorul în partida cu FCSB de duminică seara.

Acesta a găsit poarta la ultima fază a primei reprize, dintr-o centrare foarte bună a lui Ioan Filip. Apoi, ”roș-albaștrii” au avut nevoie de o lovitură de la 11 metri pentru a egala prin Florin Tănase, în minutul 54.

Ardelenii au anunțat transferul lui Adrian Bălan, marți, 14 iunie, un atacant în vârstă de 32 de ani, care a jucat ultima dată la Rapid.

Format la Dinamo, Adrian Bălan a jucat de-a lungul anilor pentru Damila Măciuca, CS Ștefănești, FC Voluntari, Poli Iași, FC Hermannstadt și Rapid. Pentru formația din Giulești, sezonul trecut a bifat 32 de meciuri în Liga 1 și a marcat de șapte ori.

Vârful "studenţilor" are și trei trofee în palmares, toate cu FC Voluntari. În 2015 a ieșit campion al Ligii a 2-a, când ilfovenii au promovat în Liga 1, iar ulterior, în 2017 a cucerit Cupa României, iar în 2018 a cucerit Supercupa României.

Fanii lui "U" Cluj au aplaudat atitudinea, determinarea şi angajamentul băieţilor lui Linkar. "Bravo băieţi. De mult nu am văzut aşa ambiţie şi dăruire. Sper să o ţinem tot aşa. Duminica viitoare invadăm Mediaşul. Haide "U", au transmis suporterii.